*  שם מלא:
*  טלפון:
*  מהות הפנייה:

*  קוד זיהוי Capcha
 
 
 

החיה המסוכנת לאדם

 
 

 

 

החיה המסוכנת לאדם - מאמר מאת ד"ר רפי קישון

אחת השאלות המטרידות אנשים המחזיקים בביתם חיות היא, האם החיה מסוכנת לבריאותנו ועלולה להדביק אותנו במחלות. לעתים קרובות מאוד אני נתקל בשאלה הזאת לגבי כל חיות הבית. במיוחד מודאגים הורים לילדים, החוששים פן יאונה לילדיהם רע. בכתבה זו אתייחס לנושא בצורה מקיפה. ראשית, אתחיל בחיה שמעבירה לנו הכי הרבה מחלות, ביניהן מחלות מסוכנות מאוד. לכן אני ממליץ להימנע ממגע קרוב איתה, אם לא רוצים להידבק במחלות קשות. גם מי שלא מתמחה בזואולוגיה יכול לזהות בקלות את החיה הזו - מבין היונקים זוהי החיה היחידה שהולכת על שתיים, היא חיה בריכוזים גדולים בערים הגדולות, והגורים שלה מתקבצים בקבוצות, במוסדות הנקראים בית-ספר וגן. החיה הזו היא האדם. מבין כל החיות, האדם הוא בעל החיים המסוכן לנו ביותר מבחינת הידבקות במחלות. כל מחלה שיש לאדם היא מחלה של בני-אדם, ואם היא מדבקת, היא עוברת גם לבני-אדם אחרים.לעומת זאת החיות, להן יש מחלות משלהן, ורק חלקן הקטן עובר לבני-אדם. לכן, מי שאינו חי בפחד נורא מפני בני-אדם אחרים, ולא נמנע בקנאות מקרבה לבני אדם, אין לו סיבה לפחוד מחיות.

 

כלבים וחתולים: המחלות הקשות לא מדבקות

מבין החיות, כלבים וחתולים הם הבטוחים ביותר, ומספר המחלות שהם מעבירים לאדם הוא מועט ביותר. אם הדבר לא היה כך, לא היו חתולים וכלבים מהווים בני-לוויה קרובים לבני האדם, במשך אלפי השנים האחרונות. כל המחלות הקשות של הכלב, כמו כלבלבת, פרוו, דלקת-כבד נגיפית ושיעול הכלבים המדבק - לא עוברות לבני אדם. גם מחלות אצל חתולים, כמו חתלתלת, קליצי-וירוס, שפעת חתולים, דלקת קרום הבטן המדבקת (FIP)

 ולויקוזה, לא עוברות לבני-אדם.

 

מדבקות: כלבת ותולעים

מחלות הכלבים העוברות לאדם מהכלב הן כלבת ותולעים. יש עוד מחלות נדירות, כמו פטריות-עור, ולפטוספירוזיס, אך הסיכוי להידבק בהן מהכלב הוא קטן. במחלות אלה, הכלב לא מהווה את מקור ההידבקות הראשי והחשוב בתהליך ההידבקות, והסכנה נמצאת במקום אחר. למשל, לפטוספירוזיס, שנקראת בעברית גם עכברת. זוהי מחלה הפוגעת בכליות ובכבד. מקור ההדבקה המרכזי, כפי שמעיד שמה של המחלה, הוא עכברים וחולדות, המשוטטים במטבחים ובמסעדות, ומטילים את השתן והצואה על מזון של בני-אדם. הכלבת יכולה להדביק גם חתולים, ולכן חשוב לחסן כל חתול שיוצא מהבית, אפילו לזמנים קצרים.

 

החתולים שומרים עלינו

דווקא בעניין זה, החתולים, ובמיוחד חתולי הרחוב, הם ששומרים עלינו מפני ההידבקות במחלה זו, מכיוון שהם מחסלים את העכברים והחולדות ומרחיקים אותם מביתנו. זוהי, אם כן, סיבה טובה מדוע עלינו לשמור היטב על אוכלוסיית חתולי הרחוב, כי הם משמשים משטרה היגיינית יעילה ביותר, המגנה עלינו ממכת עכברים. חולדות וגם נחשים.ובנוגע לפרעושים - אלה יעקצו בני-אדם, רק אם לכלב יהיו המון המון פרעושים, או כאשר מדובר בבני-אדם שהפרעושים אוהבים במיוחד. האדם מהווה בשביל הפרעוש רק מזון סוג ג, והוא תמיד יעדיף את החתול והכלב. חוץ מאי הנעימות והגירוד, אין בעקיצות הפרעוש כל סכנה, ופרעוש הכלבים לא מעביר לאדם כל מחלה.

 

פטריות עור: עובר, לא מסוכן

יש פטריות עור העוברות מהחתול לאדם. זו לא מחלה מסוכנת, אלא רק מטרידה. היא קיימת בעיקר בגורי חתולים, במיוחד בחתולים פרסיים. לכן, חשוב להביא כל גור-חתולים חדש לבדיקה אצל הווטרינר. הוא יאבחן בקלות פטרייה. הוא יאיר על החתול במנורה כחולה מיוחדת, ואם יש על החתול את הפטריות האלה, הן יאירו באור צהבהב-ירקרק מיוחד, וכך הזיהוי ודאי. כיש לו פטריות-עור, אפשר לראות קרחות על מצחו של החתול, ליד אוזניו ועל כפות רגליו הקדמיות. הטיפול במחלה פשוט - משחה וכדורים.

 

טוקסופלזמוזיס

היא מחלה נגרמת על-ידי טפיל חד-תאי, הנקרא טוקסופלזמה ומתרבה במעי החתול. החתול, בדרך-כלל, לא מראה סימני מחלה משמעותיים, וכך גם לא בני-אדם מבוגרים, הבאים במגע עם הטפיל. הסכנה היחידה היא לנשים בהריון, מכיוון שאז הטפיל הזה עלול לגרום לפגיעה בעובר ואפילו להפלה.מחלה זו היא מאוד נדירה, וההידבקות בה היא רק ממגע של צואת החתול בפה, דבר שלא קורה, בדרך-כלל. אבל בהחלט מומלץ לנשים בהריון לא להתעסק בניקוי השירותים של החתול, אלא להשאיר עבודה שחורה זו לבעליהן, שבוודאי יודו לי מאוד על העצה הזו! חשוב רק להזכיר בהקשר למחלה זו, שהסכנה בהידבקות בה על-ידי חתול היא קטנה ביותר, אך לעומת זאת, ממגע או

מאכילת בשר חי, או כזה שלא בושל מספיק - גדולה יותר.

 

מחלת שריטת החתול

היא מחלה נדירה הנגרמת, כפי ששמה כבר מעיד, משריטה של חתול. סימניה הם נפיחות בבלוטות הלימפה וחום קל. המחלה קלה, חולפת מאליה, ללא כל טיפול, ומותירה את החולה מחוסן לכל החיים.

 

תוכים: זהירות מהברחות

לתוכי מחלה אחת חשובה שמדבקת בני-אדם: פסיטקוזיס, ובשמה העממי "מחלת התוכים". זהו חיידק מיוחד מסוג קלמידיה, התוקף גם בני-אדם, ויכול לגרום לדלקת חזקה בדרכי האוויר העליונות, עם חום גבוה והרגשה כללית ירודה. בגלל סכנת המחלה עובר כל תוכי, שמיובא ארצה על ידי סוחרים, טיפול מונע נגדה. לכן, אם אתם קונים תוכי בחנות מוכרת, והוא מחוזק לבדו בבית, לא נשקפת ממנו כל סכנה.צריך להיזהר ממבריחים המביאים איתם תוכים ללא כל פיקוח. על תתפתו לצבעים היפים של התוכי ולמחירו הזול - הדבר עלול לעלות ביוקר.

 

יונים, אוגרים, ארנבונים וחבריהם

 להן יש פרזיטים מסוג כינים, שנמצאות עליהן ובסביבתן. הכינים אוהבות לעקוץ גם בני אדם, ולכן אם יונים מקננות בתוך מגורי אדם, בתקרות או בגגות למשל, עלולה להיווצר בעיה שכזו. במקרה כזה, יש להרחיק את היונים ולרסס נגד כינים. אצל אוגרים ושרקנים אין מחלות ספציפיות העוברות לבני-אדם. לארנבונים יש מחלה אחת, טולרמיה, אך היא לא קיימת בארץ, ולכן לא ארחיב עליה את הדיבור.

_________________________________________________________________________________________

 ד"ר רפי קישון, ד"ר מיכל שוורץ, מרפאה וטרינרית, מרכז מסחרי אופנהיימר 11, תל אביב,

טל' 03-642419   לחירום   054-7475599

  ® כל הזכויות שמורות

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר